Aralarında İnsan da Olmak Üzere, Bulduğu Her Şeyi Yiyen Tuhaf Adam “Tarrare”

1700'lerde aralarında bir bebek ve bir ceset de dahil olmak üzere her şeyi yiyip yutan tuhaf insan, Tarrare'in tuhaf ve inanılması zor hikayesi.


83
31 Paylaşım, 83 points

Tarrare, 1790 yıllarda ihtilal sonrası kurulmuş Fransız Devrim Ordularında görevli bir askerdir. Kendisi orduda doymak bilmeyen bir adam olarak ünlenmişti zaten orduya katılma sebebi de bedava yemekti. Tek seferde onlarca kişinin yiyebileceği yemeği yiyebilen ve asla doymak bilmeyen Tarrare, o kadar yemek yemesine rağmen 50 kilo bile değildi. 

Devamlı yorgun, dikkati dağınık ve aç olan genç asker artık üst rütbelerin canını sıkmaya başlamıştı. Ordunun yemek giderlerini olumsuz etkileyen Tarrare’yi ordudan göndermek istemekteydiler.

Fakat ordu içindeki iki doktor, Tarrare’den çok etkilenirler ve göndermek istemezler. Dr. Courville ve Baron Percy, bu adamın gizemini çözmek isterler. Nasıl oluyor da yemekleri tek lokmada yutuveren Tarrare, hala bu denli aç olabiliyordu?

Yemek yeme kapasitesini test etmek için bir dizi tıbbi deneyin konusu oldu. Tek bir oturuşta 15 kişilik  yemeği yedi. Canlı kediler, yılanlar, kertenkeleler ve yavru köpekler ve çiğnemeden bütün yutulmuş yılanbalığı. Olağandışı öğününe rağmen, normal kiloda ve görünümdeydi. Kayıtsız bir mizaç olarak tanımlanması dışında başka akıl hastalığı belirtisi göstermedi.

Doğuştan böyle olan Tarrare’yi ailesi doyuramadığı için kapı dışarı etmişti. Hayatta kalmak için iştahını bir gösteri malzemesi olarak kullanan genç adam, bütün Fransa’yı dolaşmış ve bir anda ‘yıldız’ olmuştur. Çenesindeki deformasyon dolayı ağzını dev gibi açıp bir sepet dolusu elmayı yutabiliyordu. Lakin yedikleri yalnızca bu değildi; canlı hayvan, taş, çöp gibi ne bulduysa tek seferde yutuveriyordu.

Tarrare,  Doktor Baron Percy’e kendisini tedavi etmesi için yalvarmıştır. Artık normal bir insan olarak yaşamak istemektedir. Doktor Percy, işe yarayabilecek her şeyi denemiş, fakat hiçbir sonuç alamamıştır. Daha da kötüsü Tarrare’nin açlığı dinmemiş aksine her gün artmıştır. Öyle ki, yattığı hastahanede morgtaki cesetleri yemeye ve kan torbalarından kan içmeye başlamıştı.

Tarrare’nin bu durumu 14 aylık bir bebeğin ortadan kaybolmasıyla göz ardı edilemez bir hal almıştır ve hastahaneden kovulmuştur. Baron Percy ise bu başarısızlığını kabul etmiş ve Tarrare’yi geri istememiştir. 

Dört yıl sonra, 1798’de, Versay hastanesine yattı Percy onunla yine temasa geçti. Tarrare yatalak ve zayıftı. Tarrare, Percy’ye iki yıl önce altın bir çatal yuttuğunu söyledi, bunun içinde kaldığını ve mevcut zayıflığına neden olduğunu düşünüyordu. Ancak Percy, tüberkülozunun ilerlediğini fark etti. 

Bir ay sonra Tarrare, veremden öldü. Hastane cerrahları ona otopsi yapmayı reddetti. Sadece Dr. Tessier bunu kabul etti. Altın çatalın hala vücudunun içinde olup olmadığını merak ediyordu. Otopside, Tarrare’nin boğaz anormal geniş olduğu saptanmış ve çenesinin açıldığı zaman, yemek borusundan aşağısı görebiliyormuş. Karaciğer ve safra kesesi anormal derecede büyük olduğu, ve midesinde çok büyük bir ülser olduğu sonucuna varılmış. Çatal bulunamamış.

Bonus

Kaynak: 1


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

83
31 Paylaşım, 83 points