AMERİKA KEŞFEDİLMESE MENEMENİ ASLA YİYEMEZDİK!!!

Amerika keşfedilmeseydi menemeni asla bilemeyip, soğanlı mı soğansız mı polemiği yaşamayacaktık...Neden mi?


58
107 Paylaşım, 58 points
Bilim insanlarının tespitlerine göre dünyada bugün bilinen sebze ve meyvelerin üçte ikisi Amerika kıtası kaynaklıdır. Dolayısıyla yaptığımız bir hayli yemek de şayet Amerika keşfedilmemiş olsaydı, hayatlarımızda hiç olmayacaktı! Hangi yemekler mi? İşte size Amerika’nın bulgununa borçlu olduğumuz 10 yemek!!!

1. Kabak tatlısı

Kabak tatlısı her ne kadar çok mahallileşmiş ve benimsenmiş bir tatlı olsa da Anadolu topraklarındaki ilk bal kabağı muhtemelen en erken 17. asırda yetiştirilmiştir. Amerika kıtası keşfedilmeden önce daha önceki dünyanın bilmediği bir nebat olan bal kabağını atalarımızın da bilmediğine inanası gelmiyor insanın.

2. Biber dolması

Biberle neler yapmıyoruz ki! Hele o biber dolması yok mu… Bugün biberi mutfaklarımızdan çıkartsak ne salatamız salata gibi olur, ne diğer yemeklerimizin tadı aynı olur, ne de başka yemeklerimizin bir lezzeti olur. Kızartma yapmanın dahi bir manası kalmaz ki! Hayret edilesi bir şeydir ki, Fatih Sultan Mehmet biber nedir bilmiyordu!

3. Domates çorbası, menemen…

Domates bugün mutfağımızın olmazsa olmazlarından sırf bizim için değil, tüm dünya için de öyle. İtalya’nın bayrağındaki kırmızı rengin bile domatesi temsil ettiği söylenir. Düşünsenize 15. asırda yaşadığınızı, sabah kalkıyorsunuz ve bir menemen yiyemiyorsunuz! Yemek için salça yok! Sos yapacaksınız domates yok! Salata yapacaksınız domates yok! Neyin lezzeti olurdu ki domates olmasa! Colomb’un Amerika’yı keşfetmesinden önce domatesin eski dünyada bilinmiyor olmasını akıl almıyor…

4. Patates kızartması, kumpir, etli patates…

Patates tüm mutfakların temel ihtiyacı. Doyuruculuğuyla, besleyiciliğiyle ve kolay yetiştirilebilir olmasıyla ideal bir besin patates. Öyle ki bugün İskandinav ülkelerinin donmuş topraklarında hemen hemen yetiştirebildikleri tek besin kaynağı patates. Tüm kıyamet senaryolarında yer alan bir gıda olan patates, Amerika keşfedilmeden önce daha önceki dünyada tanınmıyordu. Başka bir deyişle evet, ne 1071’de Malazgirt’e giren Türk silahlı güçleri seferden önce son yemeklerinde patates yediler, ne de Selahattin Eyyubi Kudüs’ü aldığında zafer sofrasında patates vardı. Tüm Avrupa’yı fetheden Roma İmparatorluğu’nun mutfağında yoktu patates. Peki ne yiyordu bu insanlar? Bugün yaptığımız her yemeğin içine katıyoruz patatesi. İşin enteresanı patates Amerika’dan getirildiğinde hayvanları beslemek için kullanılmış! Avrupa’da kıtlık başlayınca zoraki olarak yenen patateslerin değeri çok sonradan anlaşılmış!


5. Ayşe kadın fasulye, kuru fasulye

Fasulye dedin mi Türk mutfağının yapı taşlarından birine dokunmuş olursun. Fasülye ile yapmadığımız yemek yok diyebiliriz. Ancak atalarımız bu gıdayı tanımıyordu. Başka bir deyişle Hunlar’ın batıya yürüyüşleri başladığında heybelerinde fasülye yoktu. Akşam olduğunda kervansaraylarda pilav üstü kuru fasülye yenmiyordu! Pilav vardı çok şükür de, kuru fasülyesiz pilav da çekilmez ki arkadaş!

6. Mısır ekmeği, patlamış mısır

Mısır ekmeği denince akla hemen Karadeniz geliyor, sanki binlerce senelik bir lezzetmiş gibi geliyor insanın kulağına fakat ilgisi yok. Zira mısır da Amerika’da keşfedilmiş bir bitki. Peki biz neden “mısır” diyoruz? Başka bir deyişle sanki Mısır’dan gelmiş gibi bir izlenim yaratıyor değil mi? Bir bakıma evet. Mısır Avrupa’ya getirilip ticaret yoluyla dağıldığında Mısır daha Osmanlı toprakları içerisinde değildi. Anadolu’ya Mısır ile yapılan ticaret sayesinde erişen bu gıda dilimize ilk önce “Mısır buğdayı” , “Mısır darısı” olarak geçmiş, sonrasında da kısaca “mısır” olarak anılmıştır. Bir takım yörelerde mısıra hala darı denmekte, darısı başınıza…


7. Çikolata, profiterol, gofret…

Kahve daha önceki dünyanın tanıdığı bir lezzetti. Ancak kakao, Amerika’dan gelen gıdalar arasında bulunuyor. Enteresan bir bilgi; Mısır mumyalarının üstüne sarılı bezlerde yapılan testlerde kakao izine rastlanmıştır. Antik Mısır’da kakao bilinen ve kullanılan bir nebat olmamasına rağmen, mumya sargılarında kullanılmış olması hala gizemini savunmaktadır. Kakao Amerika’dan getirildikten hemen sonra, şekerle karıştırıldığında bağımlılık yapan bir lezzete kavuştuğu keşfedilmiş ve bugün dünyanın tatlılar mutfağının yapı taşı haline gelmiştir.


8. Çilekli pasta

Mevsimi gelince ne de güzel yenir çilek. Toz şekere banılır, kremaya banılır, çikolatayla da iyi gider… Fakat atalarımız hiç çilek yememiştir. Yavuz Sultan Selim sözgelimi, bilmiyordu çileğin ne olduğunu. Çok şükür son zamanlarda bilhassa Ünal Aysal tarafından seviliyor, beğeniliyor ve yeniliyor.

9. Fıstık ezmesi, tuzlu fıstık, kabuklu fıstık

Fıstık, çerez dünyasının ağır ağabeyidir. Bugün fıstık hayatımızdan bir çıksa, dünyası kararacak insanlar var. Amerika keşfedilmeseydi “Fıstık gibi” tanımlaması da olmayacaktı muhtemelen. Bir küçük bilgi; Ayçekirdeği de bir manada Amerika sayesinde hayatımıza girmiştir. Daha önceki dünyada Ayçekirdeği vardı, bilhassa Kuzey Afrika’da görülen bir nebattı. Ancak bir gıda olduğu anlaşılmamıştı! İspanyalı kaşifler Amerika yerlilerinin ay çekirdeğini gıda olarak kullandıklarını görmüş ve Avrupa’ya getirmiş! Başka bir deyişle ulusal bağımlılığımız olan çekirdeği en erken 17. asırda çitlemeye başlamışız! Bir bilgi daha; balkabağının anavatanı olan Amerika’da kabak çekirdeki, yenilen bir çerez değildi. İlk kabak Osmanlı topraklarına geldikten sonra bir geri dönüşüm olarak kabak çekirdeğini ilk çitleyen Türkler tarafından dünyaya geri kazandırılmıştır!

10. Pasta, kek, börek, dondurma

Bugün dünya tatlılarının neredeyse tamamında kullanılır vanilya. “Sade” olarak tanımladığımız her tatlı aslında vanilya içermekte. Böylesine tatlı kültürünün temelinde yer alan bir gıdanın 17. asırdan önce bilinmiyor oluşu hayret edilesi değil mi? Düşünsenize vanilya olmasaydı bugün bir pastacıya gittiğinizde, bir tatlıcıya gittiğinizde bulabileceklerinizin muhtemelen yarısı olmayacaktı!

Peki ne yiyorduk Amerika keşfedilmeden önce?

Çinliler’in pirinci vardı, Avrupalıların lahanası vardı…Peki bizim atalarımız ne yiyordu? Et haricinde ne gidiyordu midelerine? Soğan, Patlıcan ve bezelye! Bugün bir çoğumuzun burun kıvırdığı bu sebzeler, Anadolu’ya gelen atalarımızın heybelerinde bulunan en ehemmiyetli gıdalardı. Başka bir deyişle Türkler yerleşik hayata geçtiklerinde öyle patates, domates ekmemişlerdi. İlk ekilen bitkiler hububatlar dışında muhtemelen patlıcan, bezelye ve soğandı.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

58
107 Paylaşım, 58 points