Alman rahiplere evlenme izni mi çıkıyor?

Alman Katolik Kilisesi devrim niteliğindeki reformları görüşüyor, rahiplere evlenme izni çıkabilir.


47
10 Paylaşım, 47 points

Almanya Katolik Kilisesi, son dönemlerde rahiplere yönelik cinsel istismar suçlarının artması sonrası din görevlilerinin bekar olma şartı ve kadınlara kilise hiyerarşisinde daha fazla görev verme gibi konularda karar almak için geniş çaplı bir toplantıya girdi.

Almanya Piskoposlar Konseyi ve Alman Katolik Merkez Komitesi tarafından yapılan görüşmelerde alınacak kararların Vatikan’ı bağlamayacağı ancak kızdırabileceği düşünülüyor. Reform sürecinin yaklaşık 2 yıl kadar süreceği öngörülüyor.

Söz konusu reformlar arasında devrim niteliğinde kararların alınması gündemde. Bunlar arasında cinsel istismar suçlarının artması sonrası rahiplerin yaşantılarının masaya yatırılması da yer alıyor. Buna göre; kilisede çalışan din görevlilerinin bekar kalma şartının kalkma ihtimali de bulunuyor.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ve Vatikan’ın önde gelen dini liderleri daha önce konuyla ilgili çekincelerini dile getirmiş, bu kararların Katolikler arasında bölünmeye yol açabileceği belirtilmişti.

CNN’e göre Almanya’daki Katolik Kilisesi bu toplantıda kadın din görevlilerinin kilisedeki konumu, Katolik kilisesinin cinselliğe ve cinsel ahlaka bakışı, Kilise içerisindeki güç, eşcinselliğe bakış, rahibelerin kiliselerin başına atanması gibi hassas konuları da ele alacak.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

47
10 Paylaşım, 47 points