in , ,

Alkol Alınca Vücudumuzda Olup Bitenler

Alkollü bir içecek tüketildiğinde alkol hızla emilir (%20 mideden ve %80 ince bağırsaktan) ve içildikten 5-10 dakika sonra etkileri hissedilir. Genellikle 30-90 dakika sonra kanda pik yapar ve vücudun tüm organlarına taşınır.

Alkolün toksik bir maddeden suya ve karbondioksite metabolizmasının veya parçalanmasının çoğu (%90) karaciğer tarafından gerçekleştirilir, geri kalanı akciğerler (alkollü nefes testlerine izin verir), böbrekler (idrar) ve terleme yoluyla atılır. .

Karaciğer, ortalama bir kişi için yaklaşık bir standart bardak alkole karşılık gelen, saatte yalnızca belirli bir miktarda alkolü parçalayabilir.

Alkol karaciğerin parçalayabileceğinden daha hızlı içildiğinde kandaki alkol konsantrasyonu yükselir ve sarhoşluk hissi oluşur. bununla birlikte, alkol konsantrasyonu zehirlenme belirtileriyle tam olarak ilişkili değildir ve farklı kişilerde aynı miktarda alkol içtikten sonra bile farklı belirtiler olabilir.,

sarhoşluğu etkileyen şeyler

– karaciğerin alkolü metabolize etme yeteneği (alkolü parçalayan karaciğer enzimlerindeki genetik farklılıklar nedeniyle değişken)

– midede yiyecek varlığı veya yokluğu (gıda alkolü sulandırır ve ince bağırsağa hızlı geçişini engeller, kan dolaşımına emilimini önemli ölçüde yavaşlatır.)

– İçecekteki alkol konsantrasyonu (alkollü içkiler gibi yüksek konsantrasyonlu içecekler daha hızlı emilir. Alkol ne kadar erken tüketilirse o kadar çabuk sarhoş olur.)

– vücut tipi (ağır ve kaslı kişilerin alkolü emmek için daha fazla yağ ve kasları vardır.)

– yaş, cinsiyet, etnik köken (örneğin, metabolizma ve emilimdeki farklılıklar nedeniyle, kadınlar aynı miktarda alkol içtikten sonra erkeklerden daha hızlı sarhoş olurlar çünkü erkeklerin vücutlarında alkolü dağıtmak için kadınlara göre ortalama olarak daha fazla sıvı bulunurken, Bazı etnik grupların alkolün parçalanmasından sorumlu bir karaciğeri vardır. Farklı enzim seviyelerine sahiptirler.)

– bir kişinin ne sıklıkla alkol tükettiği (sık içen biri alkolün yatıştırıcı etkilerini düzenli içmeyen birine göre daha fazla tolere edebilir).

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Delilikleriyle Meşhur Roma İmparatoru: Caligula

Dünya’nın Neden Satürn ve Jüpiter’inki Gibi Bir Halkası Yok?