Ajda Çay Bardağı İle Ajda Pekkan’ın Ne Alakası Var?

Çay tiryakilerinin vazgeçilmezi Ajda bardağın ismi nereden geliyor, Süperstar Ajda Pekkan'nın bu konu ile ne alakası var? İşte ilginç hikayesi...


59
21 Paylaşım, 59 points

Çay tiryakilerinin en sevdiği bardak çeşidi olan ”Ajda Bardak” en revaçta çay bardağı. Ajda Bardak denilince akla hemen Ajda Pekkan ile ilgisi olup olmadığı sorusu ve anlatılan şehir efsanesi geliyor ki bu hikaye doğru. Ajda Pekkan, 21 Nisan 2013 yılı Hürriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında olayın aslını ve hikayesini kaleme almış.

1980’li yılların başlarında, Beykoz’da oturan ünlü sanatçı, bölgede bulunan Paşabahçe mağazasının da müdavimi. O dönemde çay bardaklarının hep küçük olması nedeniyle Ajda Pekkan, mağaza müdürüne biraz irice bir çay bardağı tarifi yapıp bundan yapılıp yapılamayacağını sorar. Müdür Ajda Pekkan’a 100 adet olursa yaptırılabileceğini söyler.

Ajda Pekkan’ın evine gelen misafirler hem bu bardaklarla çay içmiş; hem de ünlü sanatçı bu bardaklardan çevresine hediye etmiş. Bir süre sonra o çevrede herkes buna ‘Ajda Bardağı’ demeye başlamış. Etrafta bardaklar ünlenince Paşabahçe’de bu isimle üretim ve satışlar yapmış.

Ajda Pekkan, 21 Nisan 2013 yılı Hürriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında olayın aslını ve hikayesini kaleme aldığı yazısına şöyle devam ediyor.

“Ben patentini almamışım, markalaştırmamışım, o zamanlar telif hakları meselesi şimdiki gibi değil.Bu yüzden Ajda bardakları önce Paşabahçe’de, sonra her yerde satılmaya başladı.
Geçenlerde öğrendim, bugüne kadar 60 bin lira ciro yapmış bu bardaklar sadece Paşabahçe’de…
Sonraki yıllarda patent problemi çıkmasın diye Aida diye değiştirdi Paşabahçe bu bardakların adını.
Hâlâ Aida diye satılıyor.
Bir başka ünlü firma daha çıkardı sonra, onlar hâlâ Ajda bardağı diye satıyor.
Artık bir şey de yapamıyorsun, “Eşimin dostumun adı Ajda, onun adını koydum” yanıtını veriyorlar.
Dolayısıyla bu Ajda bardaklarının yaratıcısı da, “isim anası” da benim ama bu işten tek bir kuruş kazancım olmamıştır bugüne kadar.
İşte yıllardır Ajda bardağı, Ajda bardağı diye anılan çay bardaklarının hikayesi budur.”

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

59
21 Paylaşım, 59 points