Afiyetle Yediğimiz Tatlıların İsimleri Nereden Geliyor?

Türk mutfağının birbirinden güzel ve lezzetli tatlılarının isimleri nereden geliyor hiç merak ettiniz mi? İşte 15 tatlı ve isimlerinin hikayeleri...


60
30 Paylaşım, 60 points

1. Aşure

Arapça onuncu gün manasına gelen aşura kelimesinden dilimize geçmiştir. Muharrem ayının onuncu günü yapılıp dağıtılma adeti hâlâ devam etmektedir.


2. Baklava

Baklavanın Arapçadan dilimize geçtiği söylense de aslı eski Türkçedeki “baklagu” kelimesine dayanır ve bağlamak, sarmak, sarmal gibi anlamlara gelir. 1500’lü yıllarda yazılmış Cami-ül Fürs’te dahi geçen halis muhlis bir Türk tatlısıdır.


3. Güllaç

Yoksulluktan doğan ve Ramazan ayı ile özdeşleşen bir tatlı olan güllaç, kuruyan yufkaların süt ve şekerle ıslatılmasından doğmuş ve gül suyunun da eklenmesinin ardından “güllü aş” sonra da güllaç ismini almıştır.


4. Helva

Arapçada tatlı anlamına gelen helva, dilimize buradan geçmiştir. Ayrıca İslamiyet öncesi dönemde İran topraklarında da yapılmaktaymış.


5. Kadayıf

Kadim ve efsane tatlılarımızdan biri olan kadayıf adını, Arapça “hırpıntı, yüzeyden sıyrılan kaymak” anlamlarına gelen katifa kelimesinin çoğul hali olan “kataif” kelimesinden alıyor.


6. Kemalpaşa

Tam adı Mustafa Kemal Paşa Peynir Tatlısı olan bu tatlı Bursa’nın Mustafakemalpaşa bölgesinden alıyor ve burada yaşayan göçmenlerden öğrenildiği söyleniyor.


7. Keşkül

Farsçadaki “kaşkûl” kelimesinden dilimize geçen keşkül, adını dilencilerin taşıdıkları kaseden alıyor. Keşkûl-i fukara ( fakir kasesi ) diye adlandırılan tatlı Osmanlı’da genelde fakire fukaraya dağıtıldığından bu ismi almıştır.


8. Revani

Padişah 4. Murad zamanında bugün Ermenistan’ın başkenti olan Erivan’ın fethedilmesi üzerine sarayın aşçıları padişah için yeni bir tatlı icat etmişler ve bu tatlıya da Revan’ın fethi şerefine revanî adını vermişlerdir.


9. Sütlaç

14. yüzyıl sonlarında çeşitli tıbbi kitaplarda ismi “sütlü aş” şeklinde anılan sütlacın mazisi daha eskilere dayanıyor. Divan-ı Lügât-it Türk’te “uva” adlı bir yemekten bahsedilir ve “pirincin pişirilip süte karıştırılmasıyla kişinin midesini rahat ettiren bir yiyecek” olduğu söylenir.


10. Şekerpare

Farsça, şakar (şeker) ve bûre (börek) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır.


11. Şıllık Tatlısı

Orjinalinde Kürtçede ıslak anlamına gelen “şileki / şillik” kelimesinin bu tatlı ile tüm Türkiye’nin tanışması sonucu aldığı isimdir.


12. Şöbiyet

Arapça “şab’iyya” (tıka basa yeme, ziyadesiyle doyma) anlamına gelen kelimenin Türkçeleştirilmiş halidir. Yine Arapça, popüler anlamına gelen “şaabiyat” kelimesinden geldiği de iddialar arasında.


13. Tavuk Göğsü

Tavukların göğüs eti kullanılarak yapılan bu tatlının mazisi Romalılar dönemine kadar uzanır. Özellikle sefer önceleri yenen bu tatlı, Roma’dan Bizans’a, Bizans’tan da Osmanlı’ya miras kalmıştır.


14. Tulumba

Osmanlı döneminde bir çeşit tulumbanın içinden kızgın yağa sıkılan hamur ile yapılan bu tatlı adını yapılış şeklinden almış.


15. Vezir Parmağı

Ne kadar doğrdudur bilinmez ama bu tatlı, Fatih’in Vezir-i Âzâmı Çandarlı Halil paşa’nın ölümünden sonra yapıldığı söylenir. O dönem Bizans’ın Osmanlı aleyhine çevirdiği entrikalarda Halil Paşa’nın da parmağı olduğu düşüncesi ve meşhur yeşil yüzüklü parmağının da bu tatlıya benzetilmesiyle bu ismi aldığı rivayet edilir.


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

İtalyan Tatlısı Tiramisunun İlginç Hikayesi

Efsane Sokak Lezzeti “Goralı”nın Pek Bilinmeyen Öyküsü

Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği “Çay” Ve Bilinmeyen Yönleri

Bir Dönem Kültür Sanat Dünyasının Müdavimi Olduğu “Baylan Pastanesi”nin Öyküsü


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

60
30 Paylaşım, 60 points