in

ABD’de Tehlike Çanları Çalıyor:

Amerika’nın San Francisco şehrindeki gökdelenlerin ve yapıların dibe çökmeye başladığı tespit edildi. Uzmanlar, iklim değişikliği ile beraber meydana gelebilecek fırtına ve sel felaketlerinin San Francisco için tehdit oluşturacağını belirtirken bir fay hattının tetiklenmemesi umut ediliyor.

Her geçen gün haber başlıklarında yer alan konular insanlığın geleceğiyle ilgili daha da iç karartıcı tablolar sunuyor. Küresel salgınla boğuştuğumuz ve iklim değişikliğinin giderek daha tehlikeli bir hale geldiği bu dönemde bir kötü haber de Amerika’nin San Francisco şehrinden geldi. Amerika Jeoloji Araştırma Kurumu’nda araştırmacı olan Tom Parsons, San Francisco şehrinin ‘çökmeye’ başladığını açıkladı.

NBC Bay Area adlı yayın kanalına konuşan Parsons, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel 1 adlı uydusundan gelen verilerle Körfez Bölgesi’ndeki bütün binaları birer birer incelediğini belirtiyor. Elde edilen sonuçlar, yerleşimin yoğun olduğu şehir merkezindeki yapıların ağırlıklarından dolayı dibe doğru çöktüklerini gösteriyor. Ayrıca bu yapıların bazılarının yana doğru eğildiği de tespit edildi.

50 cm dibe çöken gökdelenler var:

San Francisco şehrinde ağırlığından dolayı dibe çöken binalardan en ünlüsü ‘San Francisco’nun yan yatan binası’ olarak bilinen Millennium Tower, 311 milyon kilogramlık ağırlığıyla şehirdeki en ağır üçüncü bina. 2009 senesinde açılışı yapılan 60 katlı gökdelen, o tarihten bu yana yaklaşık 50 cm dibe gömüldü ve 30 cm de yana yattı. Uzmanlar, Millenium Tower gibi pek çok binanın yapıldıkları tarihten bu yana dibe çöktüğünü beliriyor.

Şehir merkezindeki bu devasa binaların ağırlığının bir fay hattını tetiklemesinden endişe duyduklarını belirten uzmanlar, hemde iklim değişikliğinin sonuçlarından da çekiniyorlar. Parsons, kıyıya bu kadar yakın bir konumdayken su seviyesinin yükselmesinin ve muhtemel fırtınalardan oluşacak sel baskınlarının şehir için tehdit oluşturacağı görüşünde. Parsons, yapmış olduğu bu araştırmayı New York’un Manhattan bölgesinde de uygulayacağını açıkladı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Bir Bitkinin Tüm Koronavirüs Varyantlarını Engellediği Bulundu

'Hedonizm Salgını' Nedir ?