in , ,

979 Metre Yükseklikten Dökülen, Dünyanın En Yüksek Şelalesi “Salto Ángel”

Venezuela’da bulunan şelalenin orijinal ismi “Salto Ángel”. Doğa harikası şelalenin suları, en uç noktasından tabana doğru 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan “serbest düşüş” yapar. 807’inci metreden sonra kayalara çarpan  sular bir süre daha yolculuğuna devam eder.

Canaima Ulusal Parkındaki Auyantepui dağının eteklerinden dökülen şelale, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesine girmiş. Venezuela’nın en popüler turistik yeridir. Angel Şelalesi, resmi olarak National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında ölçülmüş ve 979 metre uzunluğunda olduğu açıklanmış.

Şelaleden dökülen suyun bir kısmı tabana ulaşamadan buharlaşır ve  bir sis bulutu oluşturur. Şelale altında bir göl bulunuyor ve gölünden basamak basamak akan sular Carrao Nehri’ne ulaşıyor.

Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kaşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiş fakat dünya 1935’te Amerikalı pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiştir. Angel, değerli taşlar aramak amacıyla  çıktığı yolculukta şelaleyle karşılaşır ve şelale adını bu macareperest pilotun soyadından alır.

Şelalenin güzelliğini karısı ve iki arkadaşına göstermek isteyen Angel’ın tekrar gelişinde kullandığı uçak, Şeytan Kanyonu olarak adlandırılan Auyan tepesine düşmüş. Angel, karısı ve iki arkadaşı, 11 gün süren zorlu bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya ulaşmış.

Angel’in bindiği uçak ise 33 yıl sonra tepeden helikopter yardımıyla taşınarak Maracay’daki Aviation Müzesi’nde sergilenmeye başlamış. Şeytana Kanyonuna meydan okuyan Angel, Venezuela’nın efsanesi haline gelmiş.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Tarık Cebeli

Yeşilköy’de İnşaa Edilen Rus Abidesi’nin Yapılış Ve Yıkılış Hikayesi

Cumhuriyetten Bile Yaşlı, Türkiye’nin En Eski 10 Şirketi