in

8 Antik Mısır Gizemi

Antik Mısır muasırlığı, yapılan binlerce bulgudan sonra dahi hala gizemini savunmayı muvaffak oluyor. Bazen, yapılan Antik Mısır bulguları aydınlatıcı olsa da, bazen de kafada yüzlerce sual işareti bırakıyor. Bu da Antik Mısır’ı çok gizemli ve şaşırtıcı bir yer yapıyor. Yapılan bir takım bulguların hali hazırda daha izah edemediğini biliyor muydunuz? Şayet tarih ve gizem sizin için bir ihtirassa, bizimle beraber okumaya devam edin. İşte en şaşırtıcı Antik Mısır gizemleri…

1. Kayıp kraliçe Nefertiti

Antik Mısır’da Kleopatra‘dan sonra en tanınmış kişi kadın Nefertiti’dir. Bu tanınmış kişi Mısır kraliçesi, Firavun Akhenaten’in karısıydı. İsimi daha önceki parşömenlerde geçen kraliçenin başının heykeli bu güne kadar sağlam kaldı. Söylememiz gerekir ki, o sahiden çok güzel bir kadın! Ancak, kocasının saltanatının on ikinci seneninde Nefertiti isimi sanki hiç var olmamış gibi aniden tüm kaynaklardan kayboldu. Dahası, Firavun’un karısı olmasına karşın mumyası hala bulunamadı. Bu hadise, bir hayli tarihçi ve arkeolog için Antik Mısır gizemleri içinde bulunuyor.

2. Antik Mısır’da elektrik

Antik Mısır gizemleri denilince hemen akla elektrik konusu geliyor. Nil’in Batı Şeria’sındaki Dendera şehrinde bir Hathor tapınağı bulunuyor. Bu tapınağın içindeki saklı odalarda akkor filaman yerine deşarj arkı olan elektrik lambalarına benzeyen aletleri tasvir eden bir bölüm var. Bilim insanları, bu işaretlerin yanlış kullanıldığında aletin tehlikeli olabileceğine değin bir ikaz olduğunu düşünüyor. Sizce bunun elektrik olması olası mü?

3. Keops Piramidi’nin odaları

Daha önceki Dünya’nın 7 Mükemmeli’ndan hala sağlam olan tek yapıt Keops Piramidi’nin içinde sadece kral ve kraliçe odası olduğu düşünülüyordu. Ancak günümüzde piramidin içinde daha fazla oda olduğu anlaşıldı. Araştırmacılar, Ekim 2016’da termografi ve x ışını tekniklerini kullanarak iki yeni oda buldular.

1993 seneninde piramidin içine koyulan minik robotlar binlerce senelik tünellerde fotoğraflar çekti. Buradaki bir takım tünellerin başka odalara gittiği kuramı ortaya atıldı ve araştırmalar neticeninde ispat etti. Ancak Antik Mısır gizemleri arasında yer alan bu odalar ile ilgili daha çok çalışma yapılması gerekiyor.

4. Antik Mısır’ın Atlantis’i

Antik Mısır gizemleri konu olunca Mısır’ın Atlantis’i çok merak ediliyor. Büyük Nil’in ağzında duran Herakleion şehri, Mısır’a açılan bir kapı olarak kabul edildi. Bugün bu şehir tamamiyle sular altında. Rastgele bir yıkım yaşandığına değin bir delilde yok. Daha yakından bakıldığında binaların büyük ölçüde sağlam olduğu ve yalnızca deniz suyundan meydana gelen aşınma izleri olduğu anlaşılıyor. Sanki şehir bir anda batmış gibi görünüyor.

5. Gizemli dikilitaş

Aswan’daki antik taş ocaklarında kayaya reyilmiş ve bitmemiş bir devasa dikilitaş bulunuyor. Bu dikilitaş, 42 metre uzunluğunda ve takriben 1200 ton ağırlığındadır. Antik Mısırlılar, o zamanlar tekerlek kullanmadıklarına göre böylesine devasa bir şeyi nasıl taşımayı tasarılıyorlardı? Ayrı olarak bu ayrılınmış dikilitaşın neden ve nasıl yapıldığına konusunda hiç vesika yok.

6. Çağdaş silah hiyeroglifleri

Antik Mısır gizemleri arasında en alaka çekici konulardan biri olan çağdaş silah hiyeroglifleri, bir hayli kişi için büyük bir merak konusu. Abydos’taki I. Seti tapınağının içindeki tavan kirişinde mükemmel bir şekilde savunmuş dört resim var. Çağdaş askeri teknolojiyi az çok bilen herkes, bunların bir tank, helikopter, hava yastıklı tekne ve denizaltı olduğunu anlayacaktır. Bir takım bilim insanları, ele geçirilen nesnelerin, üzerinde normal Mısır hiyerogliflerinin yazılı olduğu ufalanmış alçı hasebiyle bu şekilde göründüğünü söylüyor. Ancak nedense bu pekte inandırıcı gelmiyor, siz ne düşünüyorsunuz?

7. Uzaylılarla alakalı papirüs

3000 senelik bir cenaze merasimi papirüsü, Sfenks’in arkasındaki lazerleri vuran veya bir çeşit ışın yayan bir aleti betimliyor. Bir takım araştırmacılara göre, bu uzaylı medeniyetin Dünya’ya erişmek için kullandığı şey olabilir. Bu bulgu, Antik Mısır gizemleri içinde en çok dikkat çeken konulardan biri olarak öne çıkıyor.

8. Deniz insanları

Deniz insanları, Antik Mısır’ın büyük bir düşmanıydı. Akdeniz’de dolaşıp korsanlık yapar ve akınlar tertip ederdiler. Mısırlılar, deniz insanlarının kötü olduklarını belirtseler de, onların ile ilgili çok az bilgi bulunuyor. II. Ramses gibi firavunlar kimi yazınlarında deniz insanlarından söz etse de, kim oldukları ve ne amaçladıkları anlatılmıyor. Neden mi? Zira Mısırlılar da bilmiyor. Deniz insanlarının Hititler ile ittifak yaptığı notu bulunuyor. Ayrı olarak onların Hitit halkından olmadıkları düşünülüyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Hafızalara Kazınan 10 Elbise ve Gerçek Hikayeleri

Sosyal Çelişki: Sosyal Medyanın Bilinmeyen Yüzü