in

6 Yıldır Tedavi Gören Efsane F1 Pilotu Michael Schumacher

Tanınmış Formula 1 kaptanı Michael Schumacher, F1 kariyeri süresince rekorlar kırmış, şampiyonluklar yaşamıştı. Bilhassa Ferrari ve Mercedes ile çalıştığı zamanlar kariyerinin doruk yaptığı yıllardı. Lakin ne yazık ki emekli olduktan birkaç sene sonra erkek çocuğu ile kayak yaparken bir kaza yaparak komaya girmiş, hayranlarını üzmüştü. Peki hala daha rehabilitasyonu devam eden Michael Schumacher’ın son vaziyeti ne? Kariyeri boyunca ne tür başarılara imzaladı? Hangi takımla ne kadar çalıştı? Bu gibi tüm suallerin yanıtlarını bu yazımızda sizler için derledik.

Bir nesile Formula 1 yarışlarını sevdiren adam; Michael Schumacher. Sanki Ferrari ile bütünleşen efsanevi F1 kaptanı, bildiğiniz gibi yıllar önce Fransa’nın Alplerinde kayak yaparken başını bir taşa çarparak bitkisel hayata girmişti.

Uzun vakittir rehabilitasyon altında olan ve ara ara hali zamanı merak edilen efsane kaptan ile ilgili tüm merak ettiklerinizi cevap vermek istedik. Çoğumuzun akşam ezanından önce hanede olduğu yaşlarda Schumacher, pistlere hükmeden bir zırtapozdu… Gelin ayrıntılarıyla bu adamı biraz daha yakından tanıyalım.

Michael Schumacher efsanesi ortaya çıkışı:

Almanya’nın Hermülheim şehrinde 3 Ocak 1969 seneninde gözlerini açan tanınmış kişi Michael, daha çok küçük yaşlarda hıza merak sardı. Babası tarafından daha 4 yaşındayken yapılan dört tekerlekli bisiklet ona yetmiyor, içindeki hız ihtirasını bastıramıyordu. Bir gün bisikleti ile yokuş aşağı hız yaparak inen Schumacher, bir ağaca çarptı ve hayatındaki ilk kazayı da böylelikle yapmış oldu.

Babası Rolf’un Go-Kart pistinde duvar ustası ve annesi Elisabeth’in de aynı pistte kantin çalışanı olmasından dolayı ailesi, onu çalıştıkları Go-Kart kulübüne yazdırdı. Her ne kadar ailesi orada daha çok sakinleşeceğini düşünse de Michael Schumacher, 6 yaşına geldiğinde kulüpteki şampiyonayı kazandı, kulübün en genç şampiyonu unvanını aldı. Resmini kulübün duvarına astırdı.

Almanya’nın en çok konuşulan genci oldu:

Artık ünü mahalli medya sayesinde dağılmış ve tüm Almanya’da ses getirmişti. 1983 ve 1984 yıllarındaki Almanya Gençler Go-Kart Şampiyonası’nı iki kere peş peşe kazanınca bir anda Almanya’nın en çok konuşulan genci oldu. Fakat bu ona yetmedi, zira gözü Avrupa Go-Kart Şampiyonası’nda idi. 

Şampiyonaya katılabilmek için de Go-Kart ehliyeti alması gerekiyordu ki Almanya’da bu ehliyet 14 yaş ve üzerine veriliyordu. O da özel desturla bu ehliyeti 12 yaş ve üzerine veren Lüksemburg’a gittikçe, Go-Kart ehliyetini aldı ve 1987 seneninde katıldığı şampiyonayı kazanarak, Avrupa Şampiyonu oldu. Ancak ulaşmak istediği hız ve ün, bu kadarla da hudutlu değildi.

Mercedes bu genç becerisi kaçırmak istemedi:

1988 yılında Go-Kart’ı bırakarak Almanya’nın yerli Formula yarışları olan Formula König’e katıldı. Yakaladığı başarılar sayesinde Almanya’nın yerli Formula takımı Willi Weber WTS Formula 3 takımına transfer oldu. Kısa müddette listelerin üst sıralarına yükselen Schumacher, Mercedes’in genç takımından öneri alarak oraya geçti. Sauber – Mercedes C11 aracıyla, tabir yerindeyse pistlerini ağlatarak kariyerine sayısız şampiyonluklar ilave etti.

Efsanevi kaptana bu başarılar da yetmedi. Gözünü as takıma dikmişti bir kere… O da Mercedes’e özel bir öneri sundu ve as takımıyla birlikte AutoPolis – Japonya yarışında yarışmak için bir baht istedi. Eğer sıralamaya dahi giremezse genç takımda yarışmaya devam edecekti. 

Ne Mercedes’in ne de dünyanın hiç beklemediği bir şey oldu. Michael Schumacher, pistte bir bütün haline geldiği Sauber – Mercedes C11 aracıyla AutoPolis – Japonya yarışında farkla şampiyon oldu. Böylelikle bir F1 efsanesinin doğuşu başlamış oldu..

…ve Michael Schumacher resmen F1 pistlerine iner:

Japonya’da pistleri ağlatan tanınmış kişi yarışçı artık bütün F1 takımlarının gözdesi olmuştu. Öneriler ardı ardına geliyor, her takım Schumacher ile kontrat yapmak için tabir yerindeyse kesenin ağzını sonuna kadar açıyorlardı. Her ne kadar Ferrari gibi takımlar öneri yapıyor olsa da o herkesi şaşırtan bir karara imzaladı ve 1991 seneninde Benetton’un F1 takımına katıldığını izah etti.

Bennetton ile çalışmaya başladıktan yalnızca 1 sene sonra başka bir deyişle 1992 seneninde ilk F1 yarışını kazandı ve sıralamada üst sıralara yükseldi. İtalya’da ele geçirdiği beşincilik ile de F1’in en çok aranan kaptanlarından birisi haline gelmişti. Bu başarısını ise Meksika’da üçüncülük ve Belçika’da da birincilik izledi.

Portekiz’de de şampiyon olarak 1993 sezonunu 4. bitiren Schumacher, 1994 ve 1995 sezonlarını şampiyon bitirerek ismini iki kere peş peşe şampiyon olan en geç F1 kaptanı olarak yazdırdı.

Kırmızıyla buluşma… Ferrari ve Michael Schumacher birlikteliği:

Yıl 1996’ya geldiğinde ise Ferrari’nin ısrarlarını geri çeviremeyerek Ferrari’nin F1 takımına katıldı. Bu transferin hemen peşinden Ferrari’nin F1 takımı sanki şaha kalkarak pistte üstün başarılar yakalamaya başladı. Sezon bittiğinde ise Michael Schumacher üçüncü ve Ferrari ise ikinci olmuştu. 

Michael Schumacher ve Ferrari’nin altın yılları:

2000 yılına geldik. Ferrari ve Michael Schumacher adeta et ve tırnak olmuş, birbirlerini bitirmişti. Ferrari, Schumacher’in istediği hızdaki arabalar yapıyor, Schumacher de Ferrari’yi şampiyon yapıyordu. Bilhassa İtalya, Belçika ve Kanada yarışlarında üstün performanslar segileyen Michael Schumacher, 2000 yılında da şampiyon olarak kariyerine üçüncü F1 şampiyonluğunu yazdırdı.

Ferrari ve Schumacher ikilisi adeta artık durdurulamıyordu. Efsane pilot, 2000’in ardından 2001, 2002 ve 2003 sezonlarının da şampiyonu olarak toplam 6 defa F1 dünya şampiyonu olmayı muvaffak oldu. Yıl 2004’e geldiğinde ise Michael Schumacher, rekorlarına bir yenisini daha ilave ederek 13 yarışın 12’sinde birincilik ele geçirdi.Tabii ki bu muvaffakiyet onu 7. F1 dünya şampiyonluğuna taşıdı. Ayrı olarak 2000 ile 2004 yılları arasında üst üste beşinci kez şampiyon olarak kariyerinde bir rekora imzaladı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Uzun Süre Bakanların Hasta Hissettiği 8 Lanetli Tablo

Kocaeli’deki Köpeğin Mazgalın Başında Neden Beklediği Anlaşıldı