in , , , , ,

23 Yıldır, Sadece Ortaçağ Teknikleri Kullanılarak İnşaa Edilen Kale

Fransa’nın Burgonya bölgesinde gözlerden uzak bir ormanın derinliklerinde, ortaçağ teknikleriyle bir 13. yüzyıl kalesi inşaa ediliyor. 23 yıldır aralıksız inşaatı süren Guédelon Kalesi’nin  yapımında yalnızca ortaçağda bulunabilecek aletler, teknikler ve malzemeler kullanılıyor.

Kalenin yapımında ilk taş 20 Haziran 1997’de yerine kondu ve o günden beri inşaat devam ediyor. Bulunduğu konumun seçilmesinin sebebi, bölgede terkedilmiş bir kırmızı taş ocağının, su kaynaklarının ve odun elde edilebilecek bir meşe ormanının bulunuyor olması.

Guédelon projesi, tamamen deneysel bir arkeoloji projesi ve amacı 800 yıl önce bir kale inşa etmenin nasıl olduğunu, yalnızca geçmişe yönelik tahminler yaparak değil, gerçekten deneyimleyerek anlayabilmek. Örneğin, ölçüm yapmak için düğümlü halatlar kullanılırken, kale sahibinin statüsünü belli etmek amacıyla taşlar kusurlu bir şekilde kesiliyor ve kayalar elle yontuluyor. Projenin amacı inşaatı bitirmek değil, çalışanların inşaat sürecini deneyimlemesi.

Kalenin tasarımını ve inşaatını biçimlendiren, projeyle ilişkili bir senaryo bile bulunuyor. Guilbert de Guédelon isimli alt kademe bir soylu tarafından, zenginliğini ve statüsünü göstermek için inşa edilen bir evdir. Kalenin sahibinin feodal hiyerarşideki yeri itibariyle mütevazı bir yapı tasarlanmıştır. Gene senaryoya göre, kalenin inşaatına 1229 yılında başlanmıştır; yani, kalenin şu anda 1252 yılındaki halinde olduğu düşünülebilir.

Kalenin inşaatı hala devam ediyor ve inşaatın 2023 yılında tamamlanması planlanıyor. Guédelon Kalesi, herkesin ziyaretine açık ve yılda neredeyse 300,000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. İnşaatta çalışan birçok kişinin ortaçağa özgü kıyafetler giyiyor ve her yıl yaklaşık 600 gönüllü bu yapının inşaatında görev alıyor.

DW Türkçe’nin YouTube safyasında konuyla ilgili mini belgesel tadında bir özel haber de mevcut:

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Heidi’nin Gerçek Hikayesi ve İsviçre’nin Karanlık Yüzü “Verdingkinder”

Matematik Sorularına Doğru Yanıtlar Veren “Akıllı At Hans”