in ,

1997 Yılında Üretilen, Türkiye’nin İlk Yerli Cep Telefonu “ASELSAN 1919”

Ülkemizde gerçek anlamda üretilen ilk yerli cep telefonu, ASELSAN tarafından üretilmiş olan “Aselsan 1919” idi. Bu telefon dönemindeki muadili yabancı telefonların aşağı kalmayacak özellikleri, sağlamlığı ve kalitelisi ile dikkat çekmişti.

1975 yılında kurulan ve tamamıyla bir “Ulusal Teknoloji Politikası” izleyen ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayii), Hacim Kamoy yönetiminde, ilk üretimini gerçekleştirdiği 1980 yılından itibaren geçen 20 yıl içinde 115 farklı cihaz ve sistem üretmiş ve sıra ilk cep telefonuna gelmişti.

Ülkemizdeki ilk GSM şebekesinin 1993 yılında faaliyete geçmesinin ardından 1994 yılında Aselsan bünyesinde bir proje ekibi oluşturulmuş ve 1997 yılında ilk telefonun piyasaya sürülmesi hedeflenmişti.

Tasarım süresi iki yılı geçen telefon projesinde yaklaşık 80 mühendis ve tasarımcı doğrudan ve dolaylı görev almıştı. Üç yıllık çalışma  ve 5 milyon dolar harcamayla ortaya çıkan “1919” modeli test aşamalarını başarıyla geçti. Böylece Türkiye, dünyada cep telefonu üreten 9 ülkeden biri oldu ve telefon 19 Mayıs 1997 yılında satışa sunuldu.

Üretimi sürecinde ithal edilen aksamlar olsa da üretilen bu telefon tamamen yerli tasarım, yazılım ve üretim süreçlerinden geçerek üretilmesi nedeniyle gerçek anlamda yerli ünvanını taşımaktaydı. Bataryası yine Aselsan iştiraki olan ASPİLSAN tarafından üretilmişti.

İnternet efsaneleri arasında “dünyanın ilk titreşim özellikli cep telefonu” gibi bilgi aktarılıyor olsa da bu gerçek değil ve 1996’da piyasaya çıkan Motorola StarTAC ilk titreşimli telefon unvanının sahibi. Ayrıca Aselsan 1919’un zamanın en iyi telefonu olduğu ve o tarihte İngiltere’de uluslararası ödül aldığı da yine bir internet efsanesi.

1919modeli ilk olarak 500 adet üretildi ve 1,5 ay gibi kısa bir sürede 5500 adet satış rakamına ulaştı. Buna rağmen ASELSAN, stratejik bir hata yaparak 1919 Modelin dağıtımını kendisi üstlenmişti. Pek çok noktada bu telefon bulunamadı ve gelen taleplere de karşılık verilemedi.

ASELSAN, 1919 modeline gelen ciddi talebin ardından hemen bir üst model olan “1920” modeli için hazırlıklara başladı. 1920 bir önceki modelle aynı altyapıya sahip olmasına rağmen yenilenmiş bir modeldi.

1920 aslında antensiz olarak piyasaya sürülecekti fakat ASELSAN mühendisleri, tüketicilerde “antensiz telefon az çeker” algısı oluşacağını düşündüler ve ufak bir sembolik anten eklediler. Telefon İzmir Marşı ile açılıyordu ve zil sesleri arasında, 10. Yıl Marşı, Dağ Başını Duman Almış, Türk Marşı,  Harbiye Marşı, Üsküdar’a Giderken ve Ceylan gibi yerli melodileri ile dikkat çekiyordu.

1920 modeli için ilk telefonda yapılan hata yapılmadı ve telefonun dağıtımı o dönem en yaygın dağıtım ağı olan KVK firmasına verildi. Fakat dağıtım firması ile yapılan bu anlaşma da her ne olduysa bekleneni veremedi. 1920 modelinin dağıtımında pek çok sorun yaşandı ve telefon piyasada bulunamadı. Reklam ve tanıtım konusunda da Nokia, Ericsson ve Motorola gibi devlerle rekabet edemedi.

Mühendisler yeni model 1923 üzerinde çalışırken, ASELSAN aniden 1919 ve 1920’nin üretimini durdurdu. Askeri bir şirket olan ASELSAN  kapital rekabete hiç alışkın değildi. Teknik ve mühendislik işleri farklı, rekabet ve pazarlama farklı kurallarla işliyordu. Böylece renkli ekran olanması planlanan 1923 projesi de 2000’lerin başında malesef rafa kalkmış oldu.

Kaynak: 1 2 3 4


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yerli Markaların İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Merakla Beklenen, Türkiye’nin Otomobili’nin Teknik Özellikleri

Türkiye’nin Yerli Uçan Daire Projesi “Feydamid”

Blue Jean’e Neden Kot Diyoruz? İşte Girişimci “Muhteşem Kot”un Hikayesi

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Tüm Dünyayı Derinden Etkilemiş En Büyük Ekonomik Krizler

İki Padişah Tek Gizem: Yerebatan Sarnıcı’ndaki “Medusa Lahdi” Efsanesi