in , , , , ,

1932 Yılında Deve Kuşları ile Avustralya Hükümeti Arasında Çıkan Savaş!

Emu Savaşı (Emu War), Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinde Campion bölgesinde bir deve kuşu cinsi olan emulara karşı 12 Kasım – 10 Aralık 1932 tarihler arasınsa gerçekleştirilen bir askeri vahşi yaşam nüfus yönetimi operasyonuydu.

Büyük sürüler halinde göç eden emular, bölgedeki ekin tarlalarını işgal ediyor, büyük kısmını yiyor yemedikleri alanları ise bozup, çitlerde büyük delikler açıyor böylece diğer vahşi hayvanlara kapı açmış oluyorlardı.

Çiftçiler emularla baş edemedi. Birçoğu bölgeden göç etti. Şikayetler ve milyonlarca dolarlık zarardan sonra savunma bakanı emulara savaş ilan etti.

Bölgeye topçular ve makineli tüfekli birlikler gönderildi. Bir de filme çekmeleri için bir film ekibi de yollandı, böylece savaşı ve zaferi propaganda olarak kullanacak, seçmenlerinin gözünde çiftçileri ve halkı kurtaran kahraman olama hedefindeydi.

Askerlere 100 tane emu derisi getirmeleri ve savaşan askerlerin şapkalarına emu tüyleri takmaları ve verilen emirler arasındaydı. Kıtanın batısında savaş başlayınca doğudaki şehirlerde bunun bir hayvan katliamı olduğuna dair isyanlar başladı.

Şans emulardan yanaydı, savaşın başında şiddetli yağışlar sebebi ve bazı teknik sıkıntılar sonucu operasyon ertelendi. Ordu ilerleyen günlerde emuya tekrar saldırdı fakat koşuculuğu ve içgüdüleri sayesinde kaçan emulardan sedece az bir kısmını etkisiz hale getirmişlerdi. Yazılı kaynaklara göre Avustralyalılar çatışmada 10 bin şarjör dolusu mermi harcamış ve bunun sonucunda koca ordu çok az emu haklayabilmişti.

“Dönemin gazete manşetlerine göre emular kendilerine özgü bir savaş stratejisi bile geliştirmiştir! İsraf edilen binlerce merminin ardından istenen başarıya ulaşılamayınca, komutan Meredith ordusuna çekilme emri vermiştir.” yazıyordu. Gazete manşetlerinde alay konusu olan cümlelerin biri şu şekilde: “Savaş bitti ancak henüz karşı taraf ile bir barış anlaşması imzalanmadı. Düşman, işgal ettiği topraklarda hak iddia etmeyi sürdürüyor”. yazılaran alay konusu olmuştu.

En sonunda gelen tepkiler sonrası ordu geri çekildi. Emu nüfusunu durdurmaya yönelik girişimler başarısızlıkla sonuçlandı ve emular savaşın resmi galibi olarak kayıtlara geçti.

Avustralya devlet armasında iki hayvandan biri olan emulara karşı olaydan 3 yıl sonra halk 2. bir emu savaşı talep eder ancak başka bir fiyasko yaşanmaması için ordu olaya dahil edilmez. Savaş yerine “gagaya ödül sistemi” uygular. Her bir ölü emu gagasına para verilir.


İlk 2 ayda 13.000 emu öldürülür. İlk yıl sonunda 30.000 emu telef edilmiştir. 50’lerde devlet o bölgeye 200 km uzunluğunda çit çekmiş ve sorun tamamen hallolmuştur.

Kaynak: 1 2 3

Bir cevap yazın

Written by East

Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı “Olympus”

En Acayip Ağaç Türü “Yürüyen Palmiye”