137 Yıldır Süren İnşaat!

İspanya’nın Barcelona kentindeki "bitmeyen kilise" olarak da adlandırılan, La Sagrada Familia'da inşaat 137 yıldır devam ediyor.


32
65 Paylaşım, 32 points

La Sagrada 1915

Barselona’da yapımına 1882 yılında başlanan bazilikanın ilk mimarı Francisco de Paula del Villar. 1883 yılında ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’nin inşaatı devralıyor ve o gün bugündür inşaat devam ediyor. 

Mimar Gaudi 1926 yılında 73 yaşında hazin bir trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğinde, kilisenin sadece bir kulesi yapılmıştı. Anlamı “Kutsal Aile” olan La Sagrada Familya’nın, mimarın ölümünün 100. yılı olan 2026’da bitirilmesi hedefleniyor.

1926’da Gaudi’nin ölümünden sonra fon bulunamadığı ve iç savaşın çıkması nedeniyle inşaat yavaşlamaya başlıyor. II. Dünya Savaşı’nın da patlak vermesi inşaata ikinci darbeyi vuruyor. Dahası, mimarın orijinal çizimleri ve modelleri büyük hasar görüyor ve bundan sonra proje geriye kalan planların yorumlanması biçiminde sürüyor. Yapım öyle uzun sürüyor ki henüz inşaatı tamamlanmadan yapının ilk inşa edilen parçaları restore edilmek zorunda kalıyor.

La Sagrada 1953

Gaudi, kiliseyi üç farklı cephe olarak tasarlamıştı. Kilisenin yapımına başlanan ilk bölümü Nativity Facade’di. İnşaatını birebir Gaudi’nin kontrol ettiği bu bölüm 1894-1930 yılları arasında tamamlandı. İsa’nın doğumuna referans veren birçok detayı barındıran bu cepheyi, belki de inşaatın tamamlanmasını göremeyeceğini düşündüğü için Gaudi’nin en başta bitirmek istediği biliniyor.

Nativity Facade

Passion Facade ise ilk cephedeki dekoratif yoğunluğa karşılık oldukça sade bir tasarıma sahip. İsa’nın tutkusuna, çarmıha gerilişinde çektiği acıya atıfta bulunan bu cephenin inşaatı 1954’te başladı. 1976-1987 arasında ise heykeltraşlardan oluşan bir ekip bu bölümün kulelerini tamamladı.

Simetrik olmayan kulelerinin 8 kulden en uzunu 170 metre uzunluğundadır.

Passion Facade

En büyük ve etkili cephe olan Glory Facade’in inşaatı ise 2002’de başladı. İsa’nın kutsal görkemine ve insanlığın Tanrı’ya yükselişine referans veren öğelerle dolu bu cephe için Gaudi’nin 1936’da hazırladığı bir modelden faydalanılıyor.

Glory Facade

Yazar George Orwell dünyanın en çirkin yapısı dese de gotik mimarinin en önemli başyapıtlarındandır. Kilisenin tamamlanma projesi sanatçılardan mimarlara farklı kesimlerden tepki görmüştü. Salvador Dali “Projeyi sanatçısı olmadan devam ettirmeyi düşünmek bile ihanettir, bırakın kentin ortasında çürüyen bir diş gibi kalsın” demiş, Katalan ressam Antoni Tapies ise projeyi “mimari ve dini bir hata” olarak nitelemişti.

 Unesco Kültür Mirası Listesi’nde yer alan La Sagrada Familia’yı her yıl 4.5 milyon turist ziyaret ediyor.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

32
65 Paylaşım, 32 points