in , ,

10 Bin Metre Yükseklikten Yere Çakılan Uçaktan Sağ Kurtulan Hostes

48 sene önce sivil havacılık tarihinin en inanılmaz olayı yaşandı. 26 Ocak 1972 tarihinde, JAT Yugoslav Havayolları’nın Stockholm-Belgrad seferini yapmakta olan 367 sefer nolu uçak 10 bin 160 metre yükseklikteyken patlama meydana gelmiş ve parçalanak, bugün Çekya sınırları içerisindeki bir köyün yakınlarına düşmüştü.

Meydana gelen patlamanın sebebi, Hırvat terörist tarafından uçağa bir çanta içerisinde sokulan el yapımı bomba olduğu açıklanmıştı.

Bu terör saldırısının tarihe geçmesinin diğer sebebi ise, uçağın hosteslerinden Vesna Vulovic’in kazadan ağır yaralı olarak kurtulmasıydı. Hostes, 28 kişinin olduğu uçakta hayatta kalan tek kişiydi.

Kazayı inceleyen müfettişlere göre, bombanın patlaması esnasında uçağın kuyruk kısmında bulunan Vulovic yemek servis arabasına sıkıştı. Uçağın kuyruk kısmında binlerce metre yüksekten yeryüzüne düşen kadın, bir köyün yakınlarındaki karla kaplı meyilli bir yamaca çakıldı. Vulovic’in düştüğü yamacın karla kaplı olmasının düşüşün etkisini yumuşattığı açıklanmıştı. Bruno Honke adındaki bir ormancı, yaralı hostesin yardım çığlıklarını duyarak kendisini enkazdan kurtarmıştı.

Hostes Vulovic, feci kaza sonrasında 10 gün boyunca komada kaldı. Kafatası, leğen kemiği, kaburgaları, iki ayağı birden kırılmış, iki omurga kemiği de ciddi şekilde zarar görmüştü. Geçici bir süre belden aşağısı felç oldu.

Vulovic, birçok operasyon geçirdi. İlk başta sadece sol bacağını hareket ettirebildi ve bir ay sonra sağını hareket ettirmeye başladı. Kazadan on ay sonra, yürüme yeteneğini geri kazanmıştı, ancak hayatının geri kalanı boyunca topalladı ve omurgasında kalıcı bir eğrilik kalmıştı.

Vulovic, kazadan 16 ay sonra  neredeyse tamamen iyileşmişti ve aynı havayolu şirketinde masa başı bir pozisyonunda çalışma hayatına devam etti.

Vulovic, 1985 yılında “paraşütsüz en yüksekten düşerek hayatta kalan insan” unvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmış. Dünya çapında ve Sırbistan’da ünlü biri haline gelmiş hatta kazandığı şöhretle siyasete bile atılmış.  

23 Aralık 2016 yılında, 66 yaşında iken hayata veda eden Vesna Vulovic, Belgrad’taki dairesinde arkadaşları tarafından ölü bulundu.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kokpit Camından Dışarı Fırlayan Pilot Tim Lancaster’in, Akıl Almaz Hikayesi!

Titanic Dahil, 3 Büyük Gemi Kazasından Sağ Çıkan Kadın “Violet Jessop”

Evinde Uyurken, Çatıdan Giren Göktaşının Çarptığı Kadın!

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Tarık Cebeli

Mussolini’yi Bile Ağına Düşürmüş, Meşhur Dolandırıcı “Eyüplü Halit”

Bugüne Kadar Hiçbir Trenin Uğramadığı Dalaman Tren Garı’nın İlginç Hikayesi